Egyházmegye

 

A Kateketikai Iroda a Szeged-Csanádi Egyházmegye intézménye.

Mondhatjuk, hogy az egyházmegye a legkorábbi alapításúak közé tartozik, mert néhány ezt megelőzően létrehozottal együtt még Szent István király uralkodása alatt jött létre. Valamikor 1027-1028 körül történt meg a terület nagy hatalmú urának, Ajtony vezérnek a legyőzése a szent király hadvezére, Csanád vezér által. A Marosvár székhellyel működő hatalmas területen létrehozták Csanád vármegyét, székhelye Marosvár lett, amely nem sokkal később Csanád vezér nevét vette föl.

1030 körül került sor a Csanádi püspökség létrehozására, amely feladattal Szent István a már hosszú évek óta Magyarországon élő bencés szerzetest, Imre herceg korábbi nevelőjét, Gellértet bízta meg, így a velencei származású szerzetes lett egyházmegyénk első püspöke.  Kinevezésével és egyházszervezésével így a nyugati típusú egyházszervezet jelent meg. A püspök feladatának tartotta az itt élők megkeresztelését, és ebben támaszkodott az  a saját szerzetes társaira is, akiket az ország más részeiből hívott ide. Nevéhez fűződik a Mária kultusz meghonosítása, valamint a Szent György tisztelet elterjesztése.

 

A Szeged-Csanádi egyházmegye püspökei

  • dr. Kiss-Rigó László megyés püspök (2006.06.20. óta)
  • Gyulay Endre megyés püspök (1987.06.05 – 2006.06.20)
  • Udvardy József püspök (1982.08.05 – 1987.06.05)

 

A Csanádi egyházmegye püspökei

  • Udvardy József püspök (1975.01.07 – 1982.08.05)
  • Udvardy József (apostoli adminisztrátor 1969.01.10 – 1975.01.07)
  • Ijjas József érsek (apostoli adminisztrátor 1964.09.15 – 1969.01.10)
  • Hamvas Endre érsek (1944.03.03 – 1964.09.15)
  • Glattfelder Gyula érsek (1911.04.22 – 1942)
  • Csernoch János bíboros (1908.02.16 – 1911.04.20)
  • Dessewffy Sándor püspök (1890.01.04 – 1907.12.07)
  • Bonnaz Sándor püspök (1860.09.28 – 1889.08.09)
  • Csajághy Sándor püspök (1851.04.11 – 1860.02.07)
  • Lonovics József püspök (1834.03.03 – 1849.10.01)
  • Kőszeghy László püspök, S.J. (1800.12.22 – 1828.01.04)
  • Tarnóczy Mátyás püspök (1648 – 1651)
  • Bebek Domonkos (1360 – 1373)
  • Fugyi Gergely püspök (1359 – 1360)
  • Galhard de Carceribus püspök (1344)
  • Büki István püspök (1343 — 1344)
  • Gergely püspök (1275 — 1291)
  • I. János csanádi püspök (1148—1156)
  • Szent Gellért püspök (1030—1046)

Az egyházmegye honlapja elérhető az alábbi linken.

Share
Tovább az eszköztárra